سلام. بازم بین ۲تاپیک فاصله ی زیاد افتاد ... اما چون توی یه درسم گیاه پوتوس پروژه و کنفرانسم بود، گفتم بخشی از اون رو اینجا بذارم. البته ۲ قسمتش می کنم. و اما قسمت اول :

 

پتوس               SCINDAPSUS   aureus

این جنس ازتیره آراسه هاAraceae  بانام علمی اسكينداپسوسSCINDAPSUS می باشد که سرزمین اصلی رویش این گیاه جزایر سلیمان و جنوب شرقی آسیا می باشد.

   

تاریخچه پیدایش گیاه:

درسال 1793 برای اولین بار گیاهی بنام فیلودندرون آکسی کاردیو توسط کاپیتان انگلیسی از جزایر آنتیل به همراه چند گیاه دیگر به انگلستان آورده شد و به باغ گیاه شناسی شهر اهدا گردید این نمونه فیلودندرون تقریباً به دست فراموشی سپرده شد و به دنبال آن تکثیر این گیاه تقریباً از سال 1936 یعنی پس از آنکه درختکاری بنام ماسک در ایالت فلوریدای آمریکا آن را کشف کرد آغاز گردید و ماسک متوجه شده بود که این گیاه با همه جذابیتی که دارد هم کم آفت است و هم پرورش آن در خانه آسان و بی دردسر می باشد و او می تواند با روش قلمه زنی این گیاه را تکثیر و با فروش آن درآمد چشمگیری کسب نماید با اقدام ماسک به این طریق تکثیر و تولید این گیاه در آمریکا نیز جامی عمل به خود پوشانید و این گیاه را در کتابهای علمی فیلودندرون اسکاندنس نام گذاری گردیده و نام فارسی آن نیز پتوس قلبی می باشد.

 گياهي است که در ايران آن را به نام پوتوس مي شناسند وبه صورت های مختلف در بسياري از منازل موجود است.

گياهي است گرمسيري ، برگها به شكل بيضي به رنگ سبز با رگه‌ها و لكه‌هاي زرد و سفيد و در انواع ديگر فقط رنگ برگها سبز است. برگهاي جوان كوچك و ظريف و با طراوت و براق است. در اثر تغذيه خوب از طريق برگ و ريشه‌هاي هوائي داراي برگهاي پهن و بزرگ مي‌شود. ساقه هاي آن تا ۲۰ متر مي تواند رشد کند و اگر در شرايط خوبي باشد ساقه هاي آن رفته رفته ضخيمتر مي شود.

پوتوس گياهى است بسيار پررشد، در شرايط مناسب از در و ديوار اتاق بالا مى‏رود و خود را به سقف مى‏رساند واین گياه زيبا توانايي اين را دارد كه اتاق را تبديل به يك جنگل كوچك كند. برگ هاي پوتوس روي شاخه هايي مي رويند كه بسيار سريع رشد مي كنند و خاصيت بالا رونده دارند. می توان اين شاخه ها را روي ديوار اتاق هدايت كنيد و فضاي سبز واقعي را به وجود آورد. برگهاي سبز و قلبى ‏شكلش شباهت زيادى به فيلودندرون دارد.

 

                          

 

پوتوس به راحتي تكثير مي شود و ارزان قيمت است. نگهدارى پوتوس آسان است و حساسيت زيادى ندارد؛ به همين دليل گياه مناسبى است براى مبتديها و كسانى كه پرورش گياهان آپارتمانى را تازه شروع كرده‏اند.

پتوس شامل دو نوع سبز و ابلق است. پتوس ابلق و یا پیچک شیطان گیاهیست زیبا و تزیینی، که به دلیل پیچیدگی گیاه و ریشه های مار مانند آن به اسم های دیگر نیز( لوکژ، عشقه، اژ، مار) خوانده می شود. رنگ برگ ها از سبز تا سبز ابلقي با مخلوطي از رنگ هاي زرد و زرد تند و سفيد كرمي می باشد، شاخه هاي بالا رونده و آويزان آن در منازل تا حدود 5 متر مي رسد كه با هدايت و ثابت نمودن آن ها بدنه ي ديوارهاي اتاق را تزيين مي نمايند.

شرایط نگهداری:

نور: پوتوس به نور غیرمستقیم زیاد نیاز دارد و نیمه سایه را ترجیح می دهند. در تابش مستقیم نور آفتاب برگها می سوزد و در نور کم و سایه برگها ابتدا به رنگ سبز تغییر حالت داده و کم کم ضعیف و زرد شده و می ریزد. نژاد هاي ابلق رنگ هاي متنوع خود را در سايه از دست مي دهند.

حرارت: چون گیاه گرمسیری است به درجه حرارت بالا نیازمند بوده و مناسب ترین درجه حرارت بین 20 تا 25 درجه سانتیگراد می باشد. در زمستان متوسط درجه حرارت مناسب 16 درجه سانتی گراد می باشد. در هوای سرد و یا در جریان وزش باد سرد برگها زرد شده و شروع به ریزش می نمایند. درهواى بسیار گرم نیز ساقه‏ها خميده و خشك مى‏شوند.

آبیاری: پوتوس هر چند نسبت به آب زياد حساسيتى ندارد اما بهتر است در فاصله دو آبيارى خاك را خشك نگه داريد. در تابستان هر هفته دو بار و در زمستان که دوران استراحت گیاه است هر هفته يك بار آن را آبيارى كنيد. در صورتى كه آب زياد به آن بدهيد يا موقعى كه گلدان زهكش نداشته باشد حاشيه برگها سياه و در پهنك برگ نقاط قهوه‏اى ظاهر مى‏شود. به هم خوردن فواصل آبيارى و يا رطوبت دايمى خاك موجب زرد شدن تعدادى از برگها مى‏گردد. خشكى بيش از اندازه نيز همين عارضه را به وجود مى‏آورد. این گیاه در دوران رشد و فعالیت خود احتیاج به آب بیشتری دارد و این دوران از اوائل بهار تا اواسط پاییز است. آب از طریق ریشه و برگ به گیاه داده می شود. باید در نظر داشت آب مصرفی درجه حرارت محیط اطراف گیاه را دارا باشد. در پاییز و زمستان از پاشیدن و یا آبیاری با آب سرد خودداری شود.

رطوبت: پوتوس گیاهی رطوبت دوست است، مخصوصاً در دوران رشد و فعالیت باید محیط آن مرطوب باشد. بهترین محیط نگهداری در منازل پاسیوهاست. در تابستان 3-2 در هفته و در زمستان 2 بار در هفته غبار پاشي لازم است از آب ولرم استفاده نماييد.

نوع خاک: پتوس احتياج به خاك سبك با زهكش كامل دارد. برای تهیه خاک مخلوطی به طور مساوی از خاک برگ پوسیده، خزه، ماسه شسته بدون خاک و مقداری کود پوسیده دامی استفاده می شود. زه كش گلدانها داراي اهميت فوق‌العاده است. درغيراينصورت آب در ته گلدان جمع شده و گياه شادابي و رشد خود را از دست مي‌دهد.

تغذیه: اين گياه در دوران رشد احتياج به تمام مواد غذايي داشته و براي اين منظور از كودهاي كامل محلول در آب که دارای انواع مواد اصلی و میکروالمنت ها خصوصاً آهن و روی به صورت کلات باشد هر ده روز يكبار توصیه می گردد. گياه را از اوايل بهار تا اواسط پاييز با كودهاى كمكى تقويت كنيد. اين كودها را به نسبت سه گرم در يك ليتر آب حل نموده و هر ماه يك بار مصرف نماييد. در صورتى كه پوتوس با كمبود مواد غذايى روبه‏رو باشد رشد آن متوقف گشته و فاصله بين برگها زياد مى‏شود.


 

نوشته شده توسط مونا در 86/09/29 ساعت موضوع گیاهان آپارتمانی | لینک ثابت