html> مهندسی فضای سبز
 

گیاهان آپارتمانی 10: دیفن باخیا

 دیفن باخیا (سمبرگ ، عصاي لالي)

Dieffenbachia amoena

گياهي است برگي زينتي و در اكثر منازل موجود مي باشد. ساقه نرم و آبكي و نقش و نگار برگها بر حسب گونه سبز رنگ و آراسته به لكه هاي سفيد كرمي و زرد كمرنگ كه از دو طرف برگ ديده مي شوند. ساقه غالباً بدون انشعاب و برگهاي انتهايي هميشه درحال رشد و فعاليت و برگهاي پاييني به تدريج مي ريزند و ساقه حالت لخت به خود مي گيرد. نسبت به عدم تهويه هواي اتاق و آبياري بيش از اندازه حساس است. گياهان جوان و كم ارتفاع هستند.

                                                       

نیازها:

نور: نور غيرمستقيم بهترين نور است. نژادهاي برگ تيره نسبت به سايه مقاوم هستند در صورتي كه تاريك باشد گياه علفي و بيش از اندازه دراز مي شوند.

دما: درجه 18-13 سانتيگراد را ترجيح مي دهد براي مدت كمي در 10 درجه نيز مقاومت مي نمايد ولي ممكن است برگهاي پايين ريزش نمايند. در صورتي كه درجه حرارت بالاتر از 24 باشد غبار پاشي و آبياري زيادي توصيه مي گردد.

آبياري: آبياري با آب سبك بدون املاح توصيه مي گردد در تابستان هفته اي 3-2 بار و در زمستان يكبار در هفته كافي است. اگر درجه حرارت پايين 16درجه باشد اجازه دهيد سطح خاك بين دو آبياري خشك شود.

رطوبت: در تابستان غبارپاشي روزانه پيشنهاد مي گردد بخصوص اگر درجه بالاي 24 باشد ريختن آب در زير گلداني سنگريزه دار (بطوري كه ته گلدان با آب در تماس نباشد) جهت تامين رطوبت اثر مثبت دارد.

تغذيه: هر ماه يكبار با كود مخصوص گياهان زينتي طبق دستور گياه را تغذيه مصنوعي نماييد.

خاك مناسب: خاكبرگ مخلوطي از لوم و كمپوست تعويض هر سال درفصل بهار گلدان را با  2اندازه بزرگتر تعويض نماييد.

تميز نمودن برگها: با اسفنج يا پارچه مرطوب برگها را هرماه تمييز نماييد مواظب باشيد برگها خراشيده نشوند.

تكثير: ريشه دار نمودن قلمه هاي 5 سانتيمتري و داراي حداقل يك جوانه اين قلمه ها را بمدت يك تا دو روز خشك كرده و به طور افقي در شن قرار دهيد ريشه و شاخ و برگ از محل گره ها شروع به رشد مي نمايد.

 


 

نوشته شده توسط مونا در 89/01/11 ساعت موضوع گیاهان آپارتمانی | لینک ثابت


گیاهان آپارتمانی 9: لیندا

لیندا (بيائوكارنا)

BEUCARNEA RECURVATA

گیاه بیعار و بی‌خیالی است که تا مدت محدودی در درون خانه‌ها قابل نگهداری است. ارتفاع این گیاه ممکن است به 9 متر هم برسد. غده ته گیاه به صورت مخزنی آبی درآمده و گیاه را در شرایط بی‌آبی، بی نیاز از آب می‌سازد.

                                                

نور: در نور کامل بهترین رشد را دارد ولی در نیم آفتاب نیم سایه هم رشد خوبی دارد. هر چند وقت یکبار گلدان را به محل پرنور ببرید.

دما: 20 تا 25 درجه سانتی‌گراد و در شب بین 5 تا 10 درجه سانتی‌گراد می باشد. البته حرارت‌های متغیر بین 5 تا 30 درجه سانتی‌گراد را به خوبی تحمل می کند.

رطوبت: در تمام طول سال هفته اي يكبار غبارپاشي كافي است در مواقعي كه درجه حرارت زير 10 درجه است غبارپاشي نكنيد.

تغذيه: درتابستان هر 4روز يكبار باكودهاي مايع ويا جامد محلول در آب مخصوص گياهان زينتي طبق دستور گلدان را تغذيه نماييد.

آبیاری: به آبیاری مفصل نیاز ندارد و در فواصل آبیاری باید خاک گلدان نسبتاً خشک باشد. آویزان شدن برگ‌های فوقانی نشانه افراط در آبیاری است. (در بهار و تابستان هفته‌ای یکبار ـ زمستان استراحت بدهید). غبارپاشی در ماه انجام شود.

کود: گیاهان تازه کاشته شده یا تازه خریداری شده را تا یکسال نباید کود داد ولی گیاه پاگرفته را هر سال یکبار در بهار با کود استاندارد تقویت کنید.

  

تعویض گلدان: گیاه دوست ندارد ریشه‌هایش پراکنده باشد. به همین علت فقط هر 2 سال یکبار گلدان را تعویض نمایید. در بقیه ایام به تعویض چند سانتی‌متر خاک سطحی با خاک نو اکتفا و زهکش را بازدید نمایید.

خاک: لیمونی مناسب است.

تکثیر: کاشت بذر در خاک پیت در هوای گرم، ریشه‌دار نمودن جوانه‌های ظاهر شده روی ساقه

نکته: برگ‌های فوقانی لیندا لخت و شل شده باشد نشانه افراط در آبیاری است.


 

نوشته شده توسط مونا در 88/07/21 ساعت موضوع گیاهان آپارتمانی | لینک ثابت


گباهان آپارتمانی 8: فیکوس بنجامین

فيکوس بنجامين  FICUS benjamina

سرزمين اصلي اين گياه جنگل هاي استوايي قاره ي آسيا خصوصاً هندوستان است.
گياهي از تيره فيکوس بنجامين درختچه اي هميشه سبز است. در شرايط مساعد ارتفاع به بالاتر از 5 متر مي رسد.
داراي برگ هاي محکم و چرم مانند و مقاوم است. شاخه ها حالت آبشاري و برگهاي آن بيضوي شکل و نوک تيز ست.
برگ ها هنگام سبز شدن در جواني به رنگ سبز روشن بوده و به مرور به رنگ سبز تيره در مي آيند. اين درختچه زيبا سالها عمر مي کند و براي نگهداري در آپارتمانها و پاسيو ها کاملاً مناسب است.

 

خاک: به خاک نيمه سبک احتياج دارد. مخلوطي از خاک برگ پوسيده، ماسه، خاک معمولي و کود پوسيده دامي.


نور: اين گياه به نور کافي نياز دارد. به طوريکه از اواخر بهار تا اوايل پاييز مي توان آن را در حياط يا بالکن و در جاي سايه آفتاب نگهداري نمود در اين صورت گياه حالت شادابي و طراوت خاصي پيدا کرده و شاخه ها محکم مي گردد.
نور متوسط ساختمان ها را تحمل مي کند ولي نبايد در معرض تابش مستقيم نور آفتاب قرار گيرد.


آبياري: از اواخر بهار تا اوايل پاييز به آب بيشتري نياز دارد. در فصل زمستان مقدار و تعداد دفعات آبياري را بايد کم کرد به طوريکه خاک کمي رطوبت داشته باشد.

حرارت: چون بنجامين از گياهان گرمسيري است به حرارت 15 تا 30 درجه سانتيگراد احتياج دارد. حداقل درجه حرارت براي نگهداري آن در فصل زمستان 15 درجه سانتيگراد است.

رطوبت: اين گياه به رطوبت هوا خيلي نياز دارد در عين حال در رطوبت کم منازل مقاوم است. در مواقع گرم سال بايد سعي شود به هر وسيله ي مقتضي رطوبت محيط آن را تامين کرد. پاشيدن آب روي برگ ها و شاخه ها در گرماي تابستان تا حدودي موثر است.


تغذيه: در دوران فعاليت و رشد و نمو تغذيه از طريق کودهاي شيميايي محلول در آب از اواخر زمستان تا اوايل پاييز به عمل آيد. اما در طول دوره ي استراحت نبايد به اين گياه کود داد.


آفات و امراض: از آفات مهم فيکوس بنجامين، انواع شته، تريپس، شپشکها و کنه هاي نباتي را مي توان نام برد. معمولا، آفات مذکور در شاخه هاي انتهايي و روي برگهاي جوان ظاهر مي شود.
به محض مشاهده ي آفت با استفاده از سموم حشره کش و کنه کش هاي انتخابي مبارزه را بايد شروع کرد.


ازدياد: تکثير اين گياه به وسيله ي قلمه در فصل بهار صورت مي گيرد. قلمه ها را از شاخه هاي جانبي به طول 10-15 سانتيمتر مي گيرند. و در خاک سبک و درجه حرارت 25 تا 35 درجه مي کارند.

            
 


 

نوشته شده توسط مونا در 88/02/21 ساعت موضوع گیاهان آپارتمانی | لینک ثابت


گیاهان آپارتمانی 7: شفلرا

 شفلرا 

 چتري umbrella tree

 گياهي است زيبا از سرزمين استرالياو متعلق به خانواده «آرالياسه» برگا سبز رنگ روشن و براق و چرمي و دمبرگها بلند و در بخش انتهايي برگهاي پنجه‌ اي شكل ابتدا با سه برگچه و سپس تعداد آنها به 8 عدد مي‌رد، ارتفاع آن در سرزمين اصلي و در هواي آزاد به 3 متر مي‌رسد، بر عكس اكثر گياهان زينتي كه با حذف جوانه‌هاي انتهايي شاخه‌هاي جانبي شروع به ظهور مي‌نمايند در اين گياه فقط يك شاخه اصلي موجود است.

                                                     

نيازها:

نور: به نور غير مستقيم احتياج دارد، هر چند وقت يكبار گلدان را به آفتاب منتقل (صبح) نماييد به سايه نسبتاً مقاوم است.

دما: در تابستان حداكثر درجه حرارت 27 و در زمستان حداقل آن 18 درجه سانتيگراد، چنانچه درجه حرارت بالاتر از معمول باشد به جريان هواي ملايم نياز دارد.

آبياري: خاك را در هر حال مرطوب نگهداريد، در تابستان هفته‌اي 3-2 بار و در زمستان هفته‌اي يكبار ابياري كافي است.

رطوبت: در تمام طول سال هفته‌اي دوبار غبار پاشي كنيد، چنانچه هوا خشك باشد افزودن آب به زير گلداني سنگريزيه دار رطوبت پايدار ايجاد مي‌نمايد.

تغذيه : گلدان را با كودهاي مايع يا جامد محلول در آب مخصوص گياهان زينتي طبق دستور و نسف ميزان توصيه شده از طرف سازنده هر دو هفته يكبار تغذيه نماييد.

خاك مناسب: بهترین محيط رشد خاك ليموني با پيت است.

تعويض گلدان: گياه جوان در حال رشد هر سال دوبار احتياج به تعويض گلدان دارد، با افزايش سن گياه هر سال و يا هر دو سال يكبار، در صورت عدم امكان تعيوض گلدان خاكهاي سطحي را با خاك نو و غني عوض نماييد، در صورتيكه ارتفاع گياه بيش از حد معمول است احتياج به قيمت دارد.

تميز نمودن برگها: غبار پاشي جهت تامين رطوبت براي تميز نگه داشتن برگها كافي است، از مواد براق كننده شيميايي استفاده نكنيد ولي در صورت تمايل حداكثر هر ماه يكبار توصيه مي‌گردد ( به توضيح مصور مراجعه فرمائيد).

عوارض و درمان: تعداد برگچه‌هاي برگهاي جوان كم است: طبيعي است، با رسيدن به مرحله بلوغ تعداد آنها به 7 برگچه مي‌رسد.

شفلرا گياهي مقاوم به شرائط نامساعد محيطي است و بهمين جهت مناسب براي راهروها و كريدورهاي ادارات است.

واريته‌هاي ابلق زنگ خود را از دست داده‌اند: نور كافي نيست، به محل روشن‌تري با نور غير مستقيم منتقل نماييد.

زخمهاي پنبه‌اي شكل سفيد رنگ روي دمبرگها ظاهر شده‌اند: عامل آن حشره‌ آفت است، هر 2 هفته يكبار با سم حشره‌كش نفوذي سمپاشي نماييد تا علايم برطرف گردند.

لكه‌هاي قهوه‌اي روي ساقه‌ها، دمبرگها و سطح زيرين برگها مشاهده مي‌گردند: سطح زيرين بگرها  را با سم حشره كش نفوذي سمپاشي و پس از 48 ساعت لكه‌ها را با برس مخصوص پاك كنيد.

برگها بد شكل و چسبناك و حشرات سبز رنگي روي آنها مشاهده مي‌گردند: آفات را با سم نفوذي يا جذبي طبق دستور هر هفته سمپاشي كنيد تا علايم بطرف گردند.

برگها زرد و سطح زيرين آنها تار عنكبوتي است: عامل آن كنه ريز قرمز است، گياه را هر 14 روز يكبار با سم گنه‌كش سمپاشي تا علايم برطرف گردند غبار پاشي در كاهش آفت موثر است.

ساقه‌ها دراز و منحرف و فاصله برگها زياد است: هوا خيلي گرم است، گلدان را به محل خنك‌تر ومملو از اكسيژن منتقل نماييد، غبار پاشي نكنيد.

گياه پژمرده وبرگها آويزان است:‌ گياه تشنه است گلدان را بمدت 15 دقيقه درون تشت پر از آب قرار دهيد، غبارپاشي روزانه را فراموش نكنيد.

برگها رنگ پريده و زرد هستند: كمبود عناصر در خاك گلدان مشهود است، كمبود را با تغذيه مصنوعي هر 2 هفته يكبار جبران نماييد.

برگها زرد مي‌شوند و مي‌ريزند: آبياري بيش از اندازه است، اجازه دهيد سطح خاك گلدان در فاصله بين دو آبياري خشك و سپس آبياري نماييد‌، زهكش را بازديد فرمائيد، آب زير گلداني را خارج كنيد.


 

نوشته شده توسط مونا در 87/03/11 ساعت موضوع گیاهان آپارتمانی | لینک ثابت


گیاهان آپارتمانی6: شویدی دم روباهی

شویدی دم روباهی

ASPARAGUS  densiflorus

سرزمین اصلی این گیاه آفریقای جنوبی و شرقی است.

گیاهی است از تیره ی Lilaiceae لیلیلاسه (سوسنها) این نوع شویدی به عنوان گیاه دائمی آپارتمانی در ایران پرورش داده می شود.

                                             

شویدی دم روباهی دارای شاخه های متعدد و پرپشتی است و برگهای آن ریز و شبیه فلس است. این ساقه ها از غده های زیرزمینی می رویند. رشد و نمو آن نسبتاً کند است. در بهار شاخه های چند ساله از گلهای ریز سفید رنگ پوشیده شده که در پاییز به صورت بذر دانه های قرمز در می آید.

خاک: مناسب ترین خاک برای رشد و نمو این گیاه خاک نیمه سبک که دارای زه کش خوب بوده و علاوه براین خاک باید متخلخل و دارای هوا بوده و PH آن قدری اسیدی باشد.

نور: شویدی گیاهی نور دوست و از تابش مستقیم نورخورشید برای مدت زیاد و همچنین از مکان های سایه و تاریک بیزار است. لذا باید در نقاط روشن ساختمانها نگهداری شود و اگر ساعتی از روز نور خورشید در داخل ساختمان به گلدان آن بتابد مانعی ندارد.

آبیاری: هنگام فعالیت و رشد که درجه حرارت بالا و هوا گرم است مقدار آب بیشتری احتیاج داشته و در اواخر پاییز و زمستان تعداد آبیاری راباید کم کرد.

                                

حرارت: این گیاه به گرما نیاز دارد. مناسب ترین درجه حرارت بین 20 تا 25 درجه سانتیگراد بوده و درجه حرارت کم از رشد و فعالیت آن می کاهد.

رطوبت: شویدی ها اصولاً رطوبت هوا را دوست دارند ولی در اواخر پاییز و زمستان آنچنان به رطوبت نیاز ندارند.

تغذیه: در دوران رشد و نمو احتیاج به تمام مواد غذایی داشته و برای این منظور از کودهای کامل محلول در آب که دارای انواع مواد اصلی و میکروالمنت ها باشد هر ده روز یکبار توصیه می شود. در ضمن استفاده از کودهای شیمیایی که دارای درصد ازت بیشتر با واکنش اسیدی است رجحان دارد.

آفات و امراض: معمولاً در اوائل فصل بهار به آفات مکنده از قبیل شته و تریپس مبتلا شده و در هوای گرم و خشک تابستان به کنه نباتی آلوده می شود. انواع شپشکهای نباتی از جمله شپشک آرد آلو بیرحمانه آن را مورد حمله قرار می دهد. برای مبارزه با آفات مذکور استفاده از سموم حشره کش فسفره و کنه کشهای انتخابی توصیه می شود.

به منظور جلوگیری از صدمه امراض قارچی ضدعفونی خاک و گلدانها ضروری است.

تکثیر: تکثیر این گیاه از طریق تقسیم بوته های بزرگ و کاشت بذر صورت می گیرد: بذرهای آن دارای پوشش سختی است که برای تسریع در سبز کردن آنها را به مدت چند ساعت در آب ولرم (20درجه) خیس کرده و بلافاصله در بستر کشت که دارای خاک سبک است می کارند و روزی 3 الی 4 مرتبه به بذرها نم داده تا بخوبی آنها سبز شوند.


 

نوشته شده توسط مونا در 87/03/05 ساعت موضوع گیاهان آپارتمانی | لینک ثابت


پتوس ... (قسمت دوم)

 

ازدیاد: بهترین راه تکثیر استفاده از قلمه های سرشاخه های جوان است که طول قلمه ها 10 سانتیمتر با 2 تا 3 برگ روی آن کافی است. هر چند بهار مناسب ترين زمان براى ازدياد پوتوس است اما در داخل آپارتمان هر زمانى مى‏توان آن را تكثير نمود. (بهترين درجه حرارت براى ريشه‏زايى قلمه‏ها 21 درجه سانتى‏گراد است). در منازل با قرار دادن قلمه در آب آن را ریشه دار نموده و سپس در خاک های بسیار سبک می کارند. ترکیب این خاک مخلوطی از خاک برگ پوسیده، ماسه شسته و خزه به طور مساوی است. در خزه مرطوب به تنهایی ریشه می دهد.

تميز نمودن برگ ها: جهت حفظ طراوات و شادابي گیاه، تميز نمودن برگ ها از طریق غبار پاشي يا مالش پارچه يا اسفنج مرطوب بر روي سطح برگ ها استفاده نمایید.                                                    

تعويض گلدان: گلدان كوچك را بر بزرگتر ترجيح مي دهد، سن گياه و حجم ريشه و ساقه معرف زمان تعويض گلدان است.

زمانى كه ريشه به اندازه كافى رشد كرد گياه را به گلدان بزرگترى منتقل كنيد. براى اينكه مطمئن شويد كه گياه به گلدان بزرگترى احتياج دارد نگاهى به كناره‏هاى سطح خاك و منفذ زير گلدان بيندازيد. ريشه‏هاى طويل از منفذ زير گلدان و لبه‏هاى سطح خاك بيرون مى‏زنند در اين صورت گياه به گلدان بزرگترى احتياج دارد.

گلدانى يك درجه بزرگترازگلدان قبل تهيه نموده، به گياه آب كافى بدهيد، آن را وارونه كنيد و ضربه‏اى به ته گلدان بزنيد. گياه با ريشه و خاكهاى اطرافش از گلدان خارج مى‏شوند. حالا به گلدان جديد قدرى خاك اضافه نموده و گياه را منتقل كنيد.

گلدانى يك درجه بزرگترازگلدان قبل تهيه نموده، به گياه آب كافى بدهيد، آن را وارونه كنيد و ضربه‏اى به ته گلدان بزنيد. گياه با ريشه و خاكهاى اطرافش از گلدان خارج مى‏شوند. حالا به گلدان جديد قدرى خاك اضافه نموده و گياه را منتقل كنيد. 

پرورش پوتوس:

1- روش استفاده از قيم خزه دار:

پوتوس داراي ريشه هاي هوايي است كه برای رشد نیاز به قيم دارد. براى اينكه گياه به صورت بالارونده تربيت شود بهتر است آن را به نخ ببنديد. يكى از روشهاى معمول براى حفظ زيبايى و استحكام اين گياه استفاده از قيمهاى خزه‏دار است. برای درست کردن این نوع قیمها به این صورت عمل کنید:

قبل از اينكه خاك تهيه شده را درگلدان بريزيد لوله‏اى را درگلدان قرار دهيد. خاك را به گلدان اضافه نموده و قسمتى از لوله را كه خارج از خاك است با خزه بپوشانيد.

۲- روش آویز در پوتوس:

در صورتى كه از اين گياه به صورت آويز استفاده كنيد نياز به قيم ندارد. براى اينكه گلدان پوتوس پرشاخ و برگ باشد تعدادى از ساقه‏هاى كشيده آن را به روش قلمه تكثير نموده و قلمه‏هاى ريشه‏دار را در كنار بوته مادرى بكاريد.

عوارض و درمان:

- زخم هاي پنبه مانند سفيد رنگ روي برگ ها ظاهر شده اند: عامل آن حشره ي آفت است، هر دو هفته يكبار با سم حشره كش نفوذي گياه را سمپاشي يا با پنبه ي آغشته به محلول لكه ها را خيس كنيد.

 

- برگ ها و ساقه ها خم شدخ و خشك مي شوند: هوا خيلي گرم و گياه تشنه است، گلدهن را به محل خنك تري منتقل و فورا" آبياري نماييد. غبار پاشي فراموش نشود. 

 

- برگ ها سبز كمرنگ هستند: نور كم است، گياه را به محل روشنتري با نور غير مستقيم منتقل نماييد.

 

- برگ ها رنگ پريده هستند: شدت نور زياد است، گلدان را به محلي با شدت نور كمتر ببريد.

 

- گياه خود را انداخته است: خاك باتلاق شده است يا آبياري بيش از اندازه و هوا سرد شرايط را برطرف نماييد.

 

رشد گياه كند و فاصله ي بين برگ ها زياد است: احتياج بع تغذيه ي مصنويي دارد كمبود عناصر خاك گلدان را با تغذيه هر ماه يكبار در طول سال و نصف ميزان توصيه شده جبران نماييد.

 

- نقاط زنگ مانندي روي برگ ها مشاهده مي شود: از عوارض مواد براق كننده ي برگ هاست، از آن ها استفاده نكنيد. برگ ها را با اسفنج و پارچه ي مر طوب تميز كنيد.

 

- حاشيه برگ ها سياه و نقاط قهوه اي روي آن ها ظاهر شده است: آبياري بيش از اندازه بوده است، اجازه دهيد سطح خاك گلدان در فاصله ي بين دو آبياري خشك و سپس آبياري كنيد، زهكش را بازديد نماييد.

 

- برگ ها زرد و تار عنكبوت زير آن ها مشاهده مي گردد: عامل آن كنه ي ريز قرمز است، با پنبه ي آغشته به سم كنه كش سطح برگ را خيس كنيد و يا هر دو هفته يكبار با سم كنه كش سمپاشي نماييد، ازدياد رطوبت محيط در كاهش آفت مؤثر است. 


 

نوشته شده توسط مونا در 86/10/07 ساعت موضوع گیاهان آپارتمانی | لینک ثابت


گیاهان آپارتمانی5: پتوس ... (قسمت اول)

سلام. بازم بین ۲تاپیک فاصله ی زیاد افتاد ... اما چون توی یه درسم گیاه پوتوس پروژه و کنفرانسم بود، گفتم بخشی از اون رو اینجا بذارم. البته ۲ قسمتش می کنم. و اما قسمت اول :

 

پتوس               SCINDAPSUS   aureus

این جنس ازتیره آراسه هاAraceae  بانام علمی اسكينداپسوسSCINDAPSUS می باشد که سرزمین اصلی رویش این گیاه جزایر سلیمان و جنوب شرقی آسیا می باشد.

   

تاریخچه پیدایش گیاه:

درسال 1793 برای اولین بار گیاهی بنام فیلودندرون آکسی کاردیو توسط کاپیتان انگلیسی از جزایر آنتیل به همراه چند گیاه دیگر به انگلستان آورده شد و به باغ گیاه شناسی شهر اهدا گردید این نمونه فیلودندرون تقریباً به دست فراموشی سپرده شد و به دنبال آن تکثیر این گیاه تقریباً از سال 1936 یعنی پس از آنکه درختکاری بنام ماسک در ایالت فلوریدای آمریکا آن را کشف کرد آغاز گردید و ماسک متوجه شده بود که این گیاه با همه جذابیتی که دارد هم کم آفت است و هم پرورش آن در خانه آسان و بی دردسر می باشد و او می تواند با روش قلمه زنی این گیاه را تکثیر و با فروش آن درآمد چشمگیری کسب نماید با اقدام ماسک به این طریق تکثیر و تولید این گیاه در آمریکا نیز جامی عمل به خود پوشانید و این گیاه را در کتابهای علمی فیلودندرون اسکاندنس نام گذاری گردیده و نام فارسی آن نیز پتوس قلبی می باشد.

 گياهي است که در ايران آن را به نام پوتوس مي شناسند وبه صورت های مختلف در بسياري از منازل موجود است.

گياهي است گرمسيري ، برگها به شكل بيضي به رنگ سبز با رگه‌ها و لكه‌هاي زرد و سفيد و در انواع ديگر فقط رنگ برگها سبز است. برگهاي جوان كوچك و ظريف و با طراوت و براق است. در اثر تغذيه خوب از طريق برگ و ريشه‌هاي هوائي داراي برگهاي پهن و بزرگ مي‌شود. ساقه هاي آن تا ۲۰ متر مي تواند رشد کند و اگر در شرايط خوبي باشد ساقه هاي آن رفته رفته ضخيمتر مي شود.

پوتوس گياهى است بسيار پررشد، در شرايط مناسب از در و ديوار اتاق بالا مى‏رود و خود را به سقف مى‏رساند واین گياه زيبا توانايي اين را دارد كه اتاق را تبديل به يك جنگل كوچك كند. برگ هاي پوتوس روي شاخه هايي مي رويند كه بسيار سريع رشد مي كنند و خاصيت بالا رونده دارند. می توان اين شاخه ها را روي ديوار اتاق هدايت كنيد و فضاي سبز واقعي را به وجود آورد. برگهاي سبز و قلبى ‏شكلش شباهت زيادى به فيلودندرون دارد.

 

                          

 

پوتوس به راحتي تكثير مي شود و ارزان قيمت است. نگهدارى پوتوس آسان است و حساسيت زيادى ندارد؛ به همين دليل گياه مناسبى است براى مبتديها و كسانى كه پرورش گياهان آپارتمانى را تازه شروع كرده‏اند.

پتوس شامل دو نوع سبز و ابلق است. پتوس ابلق و یا پیچک شیطان گیاهیست زیبا و تزیینی، که به دلیل پیچیدگی گیاه و ریشه های مار مانند آن به اسم های دیگر نیز( لوکژ، عشقه، اژ، مار) خوانده می شود. رنگ برگ ها از سبز تا سبز ابلقي با مخلوطي از رنگ هاي زرد و زرد تند و سفيد كرمي می باشد، شاخه هاي بالا رونده و آويزان آن در منازل تا حدود 5 متر مي رسد كه با هدايت و ثابت نمودن آن ها بدنه ي ديوارهاي اتاق را تزيين مي نمايند.

شرایط نگهداری:

نور: پوتوس به نور غیرمستقیم زیاد نیاز دارد و نیمه سایه را ترجیح می دهند. در تابش مستقیم نور آفتاب برگها می سوزد و در نور کم و سایه برگها ابتدا به رنگ سبز تغییر حالت داده و کم کم ضعیف و زرد شده و می ریزد. نژاد هاي ابلق رنگ هاي متنوع خود را در سايه از دست مي دهند.

حرارت: چون گیاه گرمسیری است به درجه حرارت بالا نیازمند بوده و مناسب ترین درجه حرارت بین 20 تا 25 درجه سانتیگراد می باشد. در زمستان متوسط درجه حرارت مناسب 16 درجه سانتی گراد می باشد. در هوای سرد و یا در جریان وزش باد سرد برگها زرد شده و شروع به ریزش می نمایند. درهواى بسیار گرم نیز ساقه‏ها خميده و خشك مى‏شوند.

آبیاری: پوتوس هر چند نسبت به آب زياد حساسيتى ندارد اما بهتر است در فاصله دو آبيارى خاك را خشك نگه داريد. در تابستان هر هفته دو بار و در زمستان که دوران استراحت گیاه است هر هفته يك بار آن را آبيارى كنيد. در صورتى كه آب زياد به آن بدهيد يا موقعى كه گلدان زهكش نداشته باشد حاشيه برگها سياه و در پهنك برگ نقاط قهوه‏اى ظاهر مى‏شود. به هم خوردن فواصل آبيارى و يا رطوبت دايمى خاك موجب زرد شدن تعدادى از برگها مى‏گردد. خشكى بيش از اندازه نيز همين عارضه را به وجود مى‏آورد. این گیاه در دوران رشد و فعالیت خود احتیاج به آب بیشتری دارد و این دوران از اوائل بهار تا اواسط پاییز است. آب از طریق ریشه و برگ به گیاه داده می شود. باید در نظر داشت آب مصرفی درجه حرارت محیط اطراف گیاه را دارا باشد. در پاییز و زمستان از پاشیدن و یا آبیاری با آب سرد خودداری شود.

رطوبت: پوتوس گیاهی رطوبت دوست است، مخصوصاً در دوران رشد و فعالیت باید محیط آن مرطوب باشد. بهترین محیط نگهداری در منازل پاسیوهاست. در تابستان 3-2 در هفته و در زمستان 2 بار در هفته غبار پاشي لازم است از آب ولرم استفاده نماييد.

نوع خاک: پتوس احتياج به خاك سبك با زهكش كامل دارد. برای تهیه خاک مخلوطی به طور مساوی از خاک برگ پوسیده، خزه، ماسه شسته بدون خاک و مقداری کود پوسیده دامی استفاده می شود. زه كش گلدانها داراي اهميت فوق‌العاده است. درغيراينصورت آب در ته گلدان جمع شده و گياه شادابي و رشد خود را از دست مي‌دهد.

تغذیه: اين گياه در دوران رشد احتياج به تمام مواد غذايي داشته و براي اين منظور از كودهاي كامل محلول در آب که دارای انواع مواد اصلی و میکروالمنت ها خصوصاً آهن و روی به صورت کلات باشد هر ده روز يكبار توصیه می گردد. گياه را از اوايل بهار تا اواسط پاييز با كودهاى كمكى تقويت كنيد. اين كودها را به نسبت سه گرم در يك ليتر آب حل نموده و هر ماه يك بار مصرف نماييد. در صورتى كه پوتوس با كمبود مواد غذايى روبه‏رو باشد رشد آن متوقف گشته و فاصله بين برگها زياد مى‏شود.


 

نوشته شده توسط مونا در 86/09/29 ساعت موضوع گیاهان آپارتمانی | لینک ثابت


گباهان آپارتمانی4: پاندانوس

پاندانوس    Pandanus veitchii

این جنس از تیره (pandanaceae) است در انگلیسی به نام screw pine مشهور است از 600 گونه مختلف گیاهان استوایی درختچه ای همیشه سبز تشکیل یافته ا ست. گونه های این گیاه را به خاطر برگهای زیبایشان که شبیه برگهای آناناس است پرورش می دهند

این گیاه شامل بیش از پنج گونه است که سه گونه آن:

1- پاندانوس معمولی

2- پاندانوس ابلق

3- پاندانوس پا کوتاه

                                       

 و مهمترین گونه زینتی آن که در منازل پرورش می دهند عبارتند است:

 گونه P.veitchii بومی پلی‌نزی است ارتفاع و گسترش آن در حدود 60 سانتیمتر است . برگ های ششمشیری ، پهن ، ناوی شکل در کنار و روی برگهای مرکزی دارای دانه های ظریف خار مانند می باشد . طول آن به شصت سانتیمتر می رسد . رنگ آن سبز تیره با لبه سفید خالص یا نقره ای رنگ است. از خصوصیات این گیاه بوجود آوردن ریشه هوایی است که بصورت مستقیم از گیاه خارج شده و در محیط زیستگاه به طول یک متر میرسد . این وضعیت البته در اطاق بندرت مشاهده میگردد. با گذشت چند سال از عمر گیاه پاجوش هایی ظاهر میشود که میتوان آنها را از گیاه جدا نموده به عنوان گیاه مستقل کشت نمایید و دارای میوه ای شبیه میوه درخت کاج است.

           

مراقبت های لازم:

نور:  گیاهان این جنس به نورفراوان احتیاج دارند و نور متوسط را نیز تحمل میکنند نور مستقیم خورشید برای آنان مضر است

حرارت:  این جنس مخصوص گلخانه های گرم است ، حرارت مناسب برای آن 22-20درجه است . ولی باید آن را از منبع حرارتی مانند بخاری ، رادیاتور شوفاژ و همچنین جریان هوا دور نگه داشت و حرارت کمتر از پانزده درجه گیاه احتمالا" از بین خواهد رفت.

آبیاری: گیاه به آب زیادی احتیاج دارد ، بنابراین خاک گلدان باید همیشه مرطوب باشد ، ضمنا" گلدان باید دارای زه کشی خوب باشد تا آب آن در خاک باقی نماند زیرا آب زیاد مجب پوسیدگی ریشه می گردد.

رطوبت: گیاه به رطوبت متوسط هوا احتیاج دارد . پاشیدن آب برروی برگها مخصوصا در تابستان بسیار ضروری است . چنانچه درجه حرارت کم ولی رطوبت هوا زیاد باشد نوک برگها قهوه ای و خشک می شود و در هوای خشک مورد حمله تریپس و عنکبوت های قرمز و سایر حشرات مضر قرار میگیرند که بوسیله سمموم حشره کش می توان آنها را از بین برد

نوع خاک: خاک برگها مخصوصا" خاک حاصله از چمن یامخلوطی از ماسه ،خاک برگ وپیت مناسبترین خاک برای گیاهان است ph یعنی ایتدیته خاک باید قلیایی و در حدود 8-7 باشد.

کود: این گیاه احتیاج زیادی به کود ازته دارد و میتوان از کودی از که شامل 100گرم نیترات پتاسیم ،100گرم فسفات کلسیم ، و200گرم سولفات آمونیم است استفاده کرد و آن را به به مقدار 30 گرم در لیتر هر دو هفته یکبار از فروردین تا آبان ماه به گیاه داد. کشت و ازدیاد گیاه ازدیاد گیاه به این صورت است که پاجوش های ایجاد شده از گیاه را با قسمتی از ریشه گیاه در فصل بهار و تمام طول تابستان جدا کرده و محل برش را برای جلوگیری از پوسیدگی با ذغال چوب می پوشانیم و سپس به کاشت آن اقدام می نماییم.

آفات و امراض

 

1- برگها چروکیده و قهوه ای میشوند.

-علت: هوای گرم و بی آبی.

-علاج: آبیاری کنید.

 

2- برگها در حال پوسیدگی است.

-علت: هنگام آبیاری بارانی قطرات آب بر روی برگها به جا مانده است.

-علاج: روی برگ آب نریزید.

 

3- لکه های قهوه ای در روی برگ طاهر میشود.

- علت: هوای محیط خشک است.

- علاج: با لا بردن زطوبت محیط.

 

4- برگها به حالت بی رنگی و نرم و آبکی در می آیند.

- علت: هوای خیلی سرد.

- علاج: رفع یخ زدگی.

 

5- برگها حالت ابلق بودن خود را از دست میدهند.

- علت: نبودن نور کافی.

علاج:انتقال به محل پر نور تر.

 

6- برگ رنگ پریده و چروکیده میشود.

- علت: نور زیاد.

- علاج: انتقال به محل پور نور تر.

 

7- برگ دارای نقاط زرد رنگ است.

-علت: وجود آفت کنه در زیز برگها.

علاج: سمپاشی با سموم کنه کش.

 

ازدیاد از راه پاجوش: جدا کردن پاجوش ها از اطراف گیاه مادری و کاشت آن در مخلوط خاکی مخصوص گیاه پاندانوس.                                                                                                              

  

منبع: بخشی از وبلاگ http://www.fikoos.blogfa.com و ...


 

نوشته شده توسط مونا در 86/08/20 ساعت موضوع گیاهان آپارتمانی | لینک ثابت


گیاهان آپارتمانی 3: حسن یوسف

سلام

می دونم فاصله ی زیادی بین این پست و پست قبلی پیش اومده... اما می خوام دوباره هدفم تو این وبلاگ رو ادامه بدم. و بابت نظرها هم ممنون و سعیم رو می کنم تا جواب تک تک رو بدم. و این بار می رسیم به گیاهی جدید:

حسن یوسف   Coleus blumei 

                                                                 

از گیاهان برگساره ای و دائمی می باشد که دارای برگ هایی با برگ های متنوع ابلق ( سبز، زرد، قرمز، خرمائي و سفيد ) و يا رنگ يكنواخت حنائي و قرمز ديده می شود. گلهاي كوچك آبي و سفيد آن زينتي نيستند و براي اينكه بوته قوي و انبوه شود بايد با دو انگشت گلها را قبل از رسيدن چيد.

    نور در بروز این رنگ ها موثر است. و در آپارتمان بعلت كمبود نور برگها كم رنگ و ساقه ها بلند مي شود بهتر است گلدانها را نزديك پنجره جنوبي آپارتمان قرار داد. اين گياه را ميتوان در حياط منزل در باغچه در محل نسبتأ سايه آفتاب كاشت . براي اينكه گياه بزرگتري بدست آوريم ميتوان آنرا هميشه به گلدان بزرگتري انتقال داد و شاخه هاي انتهائي آنرا براي تقويت شاخه هاي جانبي هرس كرد.

اين گياه به مخلوطي از كمپوست ، خاک باغچه، خاك برگ و كمي ماسه نياز دارد وازخرداد تا شهريور بايد هرهفته مقداري كود مايع به آن داده شود .آبیاری گیاه نیز باید به موقع انجام شود، چون خشکی باعث ریزش برگ ها می شود. و بهتر است در تابستان هر روز، و در زمستان هر ۲ روز ۱بار آبیاری شود. 

                                                  

روش ازدیاد:

۱ـ بوسيله بذر: بذور در اواخر زمستان و درگلخانه در خاك سبك كاشته شود (از طريق بذر واريته هاي مختلف جديد بدست ميآيد)

۲ـ بوسيله قلمه: از ساقه هائي كه گل دهنده نمي باشند قلمه گرفته و در خاك سبك در حرارت 16 ـ 18 درجه سانتيگراد كاشته شود .

۳ـ پرورش در آب: ساقه اين گياه در آب بخوبي ريشه ميدهد و يكي از روشهاي ازدياد ساده و آسان آن ريشه دار كردن گياه در آب و سپس كاشتن آن مي باشد .

براي اينكه در تابستان بوته قوي داشته باشيم در بهار و اگر بخواهيم در زمستان بوته كامل داشته باشيم در اواسط پائيز از قلمه استفاده مي كنيم و گیاه باید به طور مرتب جوانه گیری شود تا جوانه های جانبی گیاه تحریک شده و شاخه های آن متعدد تولید کند و در نتیجه گیاه حالت بوته ای یافته، بلند و باریک نشود.


 

نوشته شده توسط مونا در 86/07/29 ساعت موضوع گیاهان آپارتمانی | لینک ثابت


گیاهان آپارنمانی2: برگ انجیری

برگ انجیری
Monstera deliciosa               

                               

این گیاه برگساره ای (برگ زینتی) که منشاء آن جنگل های گرمسیری است، با محیط درون خانه به خوبی سازگار شده و در آب و هوای سرد نیز می تواند رشد کند. در شرایط مساعد محیطی نه تنها برگ های درشتی روی گیاه ایجاد می شود، بلکه تمام گیاه می بالد و بزرگ می شود. گلدان برگ انجیری باید دارای زهکش خوب بوده و محیط کشت دارای پیت و ماسه کافی باشد.

 آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی ریشه ها می گردد. ریشه های هوایی که روی گیاه پدیدار می شوند، پس از دراز شدن باید به سوی خاک هدایت شوند. استفاده از یک قیم که پیرامون آن خزه پیچیده شده و مرطوب نگه داشته شود برای گیاه مفید است.

                                                         


 

نوشته شده توسط مونا در 86/02/07 ساعت موضوع گیاهان آپارتمانی | لینک ثابت


گیاهان آپارنمانی 1 : آگلونما

خوب تصميم گرفتم از اين به بعد در مورد گياهان زينتي و گلدوني که تو بيشتر خونه ها پيدا مي شه يه چيزهايي بزارم که اگر تا حالا اين نوع گياه رو داشتيد و اسم و مشخصاتش رو نمي دونستيد یا بعداً باهاش مواجه شديد دچار سردرگمی نشيد. (مثل خودم که تا مدت ها حتي اسماشون رو هم نمي دونستم ):

آگلونما AGLAONEMA treubii                                     

سرزمين اصلي اين گياه جزاير سلب است. انواع ديگر آگلونما در جنگل هاي گرم و مرطوب هند و مناطق اندونزي، مالزي، سريلانکا و جزاير فيليپين است.
گياهي است از تيره ي "شيپوريها" با قد و قامتي برازنده و جالب ارتفاع آن به 60 سانتيمتر مي رسد. اين گياه زيبا داراي برگ هاي کشيده و برگ ها نسبت به انواع ديگر کوتاه است. رنگ برگ ها سبز مايل به آبي در وسط برگها لکه هاي خاکستري نقره فام به صورت نا منظم در پهنه برگ گسترده شده است.
آگلونما از شاخه هاي بسيار نزديک ديفن باخيا است که بعد ها در موردش توضيح داده مي شود. جذابيت آن مربوط به برگ هاي آنست. گلهاي اين گياه در اواسط تابستان به رنگ سفيد و لوله اي ظاهر مي شود و براي تقويت عمومي گياه بهتر است چيده شود.

                                                                                                     
خاک: اصولاً انواع آگلونما احتياج به خاک سبک دارند و گلدان بايد داراي زه کش کامل بوده به طوريکه هوا در داخل خاک وجود داشته باشد. لذا خاک آن بايستي مخلوطي از خاک برگ پوسيده و ماسهو خزه فراهم گردد. بهتر است براي تامين هواي داخل خاک مقداري پوکه صنعتي ريز يا پريليت به اين خاک اضافه گردد. نظر به اينکه توسعه ريشه دهي آن زياد نيست لذا تعويض گلدان هر ساله ضرورت ندارد و مي تواند گلدان محتوي آگلونما حتي الامکان کوچک باشد: کشت آگلونما در گلدانهاي سيستم کشاورزي بدون خاک نتيجه ي خوبي داده است.       

                                                                                                          
نور: اين گياه در محيط کم نورو يکنواخت سازگاري دارد. بنابراين براي نگهداري در ساختمانها مناسب ترين گياه آپارتماني به شمار مي آيد.

                                                                                         
آبياري: آگلونماها به آب زيادي احتياج ندارند و گياهي است کم آب. آبياري آن طوري بايد انجام گيرد که خاک اطراف ريشه هميشه قدري مرطوب باشد. آب زياد آن هم در گلدانهاي فاقد زه کش موجب ضعف و پژمردگي آن ها مي شود. برگ ها احتياج به رطوبت هوا دارد. در مواقع گرم اسپري آب روي ضرورت دارد. مناسب ترين رطوبت هوا حدود 70 تا 80 درصد مي باشد.     

                                                                                        

حرارت: گياهي گرما دوست است و مناسب ترين درجه حرارت براي نگهداري آن 20 تا 25 درجه سانتيگراد مي باشد. در هواي سرد که درجه حرارت به 10 درجه و يا پايين تر رود کم کم برگها زرد شده و مي ريزد و در اين صورت گياه از فعاليت مي افتد.

                                                                                    
تغذيه: اين گياه در دوران فعاليت و رشد به تمام عناصر غذايي نياز دارد و از کودهاي شيميايي محلول در آب بر حسب توصيه کارخانجات سازنده هر 10 روز يکبار از طريق برگ و ريشه غذاي لازم داده مي شود.


آفات و امراض: ازآفات مهم آگلونما شته ها وکنه ها و ساير حشرات مکنده مي باشد و براي دفع آنها سمپاشي با سموم حشره کش و کنه کش به کمترين مقدار مصرف مي توان استفاده کرد. اين گياه در محيط گرم و مرطوب به پوسيدگي ريشه دچار مي شود. براي جلوگيري از ابتلا به بيماري علاوه براصلاح محيط پرورش استفاده از سموم قارچ کش را مي توان توصيه کرد. ضدعفوني کردن خاک و بسترهاي کاشت و حتي گلدانها ضروري است. اين ضد عفوني را مي توان با يکي از قارچکشهاي موجود در بازار انجام داد.


ازدياد: تکثير از طريق پاجوش، قلمه سرشاخه ها و يا تقسيم بوته هاي بزرگ صورت مي گيرد. قلمه ها در خاکي از مخلوط خزه با کمي ماسه زده مي شود. گرماي بستر ازدياد حدود 20 تا 25 درجه سانتيگراد است.
      


 

نوشته شده توسط مونا در 86/01/26 ساعت موضوع گیاهان آپارتمانی | لینک ثابت